Kolumna Igora Rumihe: Prvi tjedan s Amazon Kindleom DX

Kolumna Igora Rumihe: Prvi tjedan s Amazon Kindleom DX

Pročitajte moje impresije i iskustva sa zadnjom generacijom Amazonovog e-book čitača, Kindle DX Graphite.

U prošlim člancima pisao sam o kontinuiranom učenju kao jednom od elemenata razvoja profesionalne karijere. Zadnjih godina prilično sam "ogrezao" u takav način razmišljanja zbog čega sam postao redoviti kupac knjiga s tematikom iz struke. S vremenom je kapacitet mojih polica za knjige postao problem pa sam počeo kupovati knjige u elektroničkom obliku (PDF). Mislio sam da ću ih čitati jednakim tempom i lakoćom kao i papirnata izdanja ali to se nije ostvarilo. Laptop jednostavno nije adekvatan alat za čitanje.

Svejedno, kupovanje knjiga u elektroničkom obliku mi je postala praksa jer su jednostavno praktične. Jeftinije su od papirnatih izdanja i imaju jednu veliku prednost: mogućnost pretraživanja teksta. Indeks na kraju papirnate knjige je koristan ali ne može se mjeriti s brzinom i interaktivnošću "search" funkcionalnosti u tipičnom pregledniku dokumenata.

Od pojave prvih e-book čitača razmišljao sam o nabavi jednog, no prvi modeli a i većina današnjih uređaja imaju manu: mali ekran. Tipična dužina dijagonale ekrana e-book čitača je 15.25cm (6"). Ta veličina ekrana je prikladna ako čitate roman ili općenito knjigu koja kao sadržaj ima samo uobičajeni tekst i uz to pripremljena je za prikaz na e-book čitačima. PDF knjige, s druge strane, obično su vjerne reprodukcije papirnatih izdanja sa svojim neuobičajenim formatim stranica (svaki izdavač ima svoje), s grafičkim dodacima itd. Mali ekrani tu jednostavno nisu dovoljni.

Kindle DX, s druge strane, predstavnik je skupine uređaja s malo većim ekranima (duljina dijagonale je 24.64cm ili 9.7"). To je već veličina koja može prikazati većinu PDF knjiga tako da cijela stranica bude prikazana odjednom i da tekst i dalje bude čitljiv.



Zadnja generacija Kindlea DX predstavljena je u srpnju i donosi neka hardverska i softverska poboljšanja u odnosu na prethodne verzije. Uglavnom, to se odnosi na bolji ekran s većim kontrastom, poboljšanu podršku za razne formate dokumenata itd.

Za razliku od prethodnih verzija, ovaj model se prilikom spajanja na računalo USB kablom predstavlja kao uređaj za pohranu podataka, tako da je kopiranje vaših dokumenata na Kindle brzo i jednostavno. Amazon tvrdi da Kindle DX sam može čitati Kindle (AZW), PDF, TXT, nezaštićeni MOBI, i PRC formate (dakle, uglavnom formati specifični za elektroničke knjige), dok u isto vrijeme nudi i servis za konverziju gdje će vam vaše HTML, DOC, DOCX, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP dokumente ili slike automatski konvertirati u format kojeg Kindle DX razumije.

Neću vas zamarati sa sitnicama kao što su mjere, količina memorije, težina, cijena, itd. To su podaci koje lako nađete na stranicama proizvođača. Ovdje bih htio napisati par riječi o tome kakav je osjećaj koristiti taj uređaj.

Prije svega, svima nama koji smo navikli na LCD ekrane, e-ink ekran je iznenađenje. Visoka rezolucija (150 točaka po inču) usporediva je sa starijim printerima i sasvim ugodna za čitanje. Sam ekran daje osjećaj kao glossy papir na kojem se tiskaju časopisi, ali s manjim kontrastom. Jedna karakteristika koja me iznenadila je taj "low-tech" osjećaj, dok se zapravo radi o "hi-tech" uređaju. Brzina promjene sadržaja ekrana je isto nešto što iznenađuje. Prelazak na "slijedeću stranicu" traje nešto manje od sekunde. Dakle, zaboravite na animacije i video. Većina ljudi kojima sam pokazao uređaj pokušala je napraviti "swipe" gestu prstom po ekranu da bi promijenila stranicu. Naravno, bez efekta, jer Kindle DX nema ekran osjetljiv na dodir. Ipak, zanimljivo je koliko je touch screen tehnologija prirodan način interakcije s računalima, uđe vam vrlo brzo u naviku.

Kvaliteta prikaza dokumenata je prilično dobra. Naravno, knjige pripremljene u Kindle "native" formatu izgledaju najbolje (ako su kvalitetno pripremljene) ali i PDF prikaz je prilično dobar. PDF čitač koristi algoritam kojim može izbaciti margine dokumenta pa čitatelju pruža maksimalno povećanje teksta a da čitav sadržaj stranice stane na ekran. Kod nekih knjiga to znači da je veličina slova gotovo ista kao na stvarnom papiru. Kod knjiga koje imaju nacrtane ukrase ili dodatke u marginama čitač je prisiljen prikazati cijelu stranicu teksta pa je tu tekst uglavnom sitan ali i dalje čitljiv. Uređaj ima ugrađen senzor pokreta pa ga možete zarotirati i dobiti širi prikaz stranice, pri čemu će na ekranu biti prikazano nešto manje od pola stranice.

Uglavnom, za čitanje PDF knjiga uređaj je vrlo upotrebljiv, no ima jednu manu: ne daje prikaz tablice sa sadržajem. Ako želite skočiti do odeđenog poglavlja morate najprije skočiti na početak knjige, potražiti u sadržaju poglavlje koje vas zanima i unijeti redni broj stranice u "Go to" meni. Uređaj ima mogućnost nadogradnje softvera pa se nadam da će ovaj nedostatak biti ispravljen.



Jedna zanimljiva funkcionalnost koju Amazon drži u kategoriji "eksperimentalno" je web preglednik. Očito je da gledanje web stranica na kakvo ste navikli na vašem stolnom računalu ili laptopu nije moguće na Kindleu ali otvara zanimljive mogućnosti za izradu specijaliziranih web stranica koje su rađene za ovakve uređaje. Ovo bi bio vrlo praktičan način za prikaz dnevnih novosti i ostalih sličnih sadržaja.

Da se malo vratimo na generalnu temu mojih kolumni, čini mi se da bi ovakav uređaj (dakle, bilo koji e-reader većeg ekrana) bio jako koristan u poslovnom okruženju, odnosno na softverskom projektu. Umjesto da izvještaje tiskate na papir možete ih slati na vaš e-reader. Štedite papir a uz to možete dokumentima dodavati bilješke i komentare. Na žalost to Kindle ne nudi ako se radi o PDF dokumentima ali na tržištu postoje uređaji koji to mogu. Isto tako, čitanje dnevnih novina uz jutarnju kavicu mi se čini kao zgodna aktivnost. Amazon u Americi uz novine nudi i pretplate na razne blogove što se na prvi pogled čini korisnim ali po mojem iskustvu blogovi često sadrže linkove na druge web stranice pa ako želite pratiti te linkove treba vam ipak pravi web preglednik.

Ukratko, ako imate puno elektroničkih dokumenata (knjige, članci, itd.) ovaj uređaj se isplati imati. Čitanje je neusporedivo lakše nego na standardnom ekranu. Ako pak mislite da su s pojavom iPada i sličnih tablet računala e-ink ekrani prošlost, pokušajte po sunčanom danu iznijeti vaš iPad van u park i pročitati knjigu. Takvo što je vrlo teško izvesti sa glatkim LCD ekranima dok e-ink uređaji u takvim situacijama upravo briljiraju.

Igor Rumiha nezavisni je konzultant koji se u svojoj IT karijeri od 2000. godine do danas bavio izradom sustava za mrežni nadzor, provisioning sustavima u ISP i mobile telekom okolinama i automatizacije testova na embedded platformama. U pauzama između tih poslova bavio se administracijom Oracle i MSSQL baza, billing sustava pa čak i izradom billing sustava.