Predavanje predstavnika CARNeta Zorana Vlaha namijenjeno predstavnicima tvrtki na temu .hr domena trajalo je tri sata, a iz njega se moglo zaključiti samo jedno - što god da CARNet učini, nikad neće udovoljiti svima.
Zaključak je to koji proizlazi iz činjenice kako je svatko od okupljenih predstavnika tvrtki (koje su se odazvale u malome broju i uglavnom su se sastojale od predstavnika registrara op.a.) imao svoju ideju oko toga treba li .hr domene naplaćivati, koliko i prema kojem kriteriju.
Podsjetimo se, prema trenutnom pravilniku .hr domene se naplaćuju 400 kuna (uvećanih za proviziju registrara i pdv), a svaka pravna osoba ima pravo na jednu besplatnu domenu, no ne nužno onu koju bi htjela. To je cijena koja se naplaćuje za nove domene, a to je i cijena koja će se naplaćivati za postojće .hr domene koje ne zadovoljavaju pravila po kojima mogu ostati besplatne.
I dalje nije jasno koliko domena će biti naplatno
Raniju procjenu rep.hr-a kako će većina postojećih domena po novim pravilima ići u naplatu, Zoran Vlah je opovrgnuo i rekao kako će po CARNetovim procjenama u naplatu ići samo oko 20 posto postojećih domena. Upitno je koliko je taj izračun točan, s obzirom da i dalje nisu bili jasni svi slučajevi u kojima će domene (jedna po tvrtki) biti besplatne. To je trenutno sigurno samo za domene koje se sastoje od punog imena ili (punog) skraćenog imena tvrtke, dok se još razmišlja o tome da to pravilo vrijedi i za akronime i neke druge slučajeve koji za sada nisu jasno objašnjeni u pravilniku. Među okupljenima su se mogla čuti različita mišljenja kako treba riješiti taj problem, pri čemu nije bilo prevladavajućeg mišljenja, a isti problem postoji i u CARNetu u kojem svaki član peteročlane komisije ima svoj pristup problemu.
Razmišljalo se i o 1000 kuna za domenu
Na upit i tome čija je uopće ideja da se domene naplaćuju, s obzirom da se stekao dojam da su o nekim stvarima osim CARNeta odlučivala i neka Ministarstva, Vlah je rekao kako je ideja CARNetova, a donesena je na osnovu ranijih prijedloga korisnika, Na pitanje zbog čega je cijena tako visoka, Vlah je rekao kako je prvotna ideja bila da se domena naplaćuje 1000 kuna, a dao je i zanimljive naznake da će se cijena s vremenom vjerojatno sniziti ispod trenutnih 400 kuna. Istaknuo je kako je Hrvatska jedina država u Europi u kojoj se domene ne naplaćuju, a jedno od pravila kojih se CARNet drži jest sprječavanje cyber-squattinga i preprodaje domena. Njegova želja je da se revizija postojećih domena odgodi s lidtopada ove godine na siječanj 2011. godine kako bi se pravilnik stigao unaprijediti prije početka revizije.
Obrti jesu zakinuti
Priznao je kako su obrti u cijeloj priči zakinuti po pitanju imena domene kakvu moraju imati u besplatnom slučaju, ali nije pokazao dovoljno razumijevanja za diskriminaciju obrta koji svoje klijente moraju slati kod konkurencije kad je u pitanju registriranje domena, što ih stavlja u nepovoljan položaj jer konkurencija tada može privući klijenta i ponuditi i ostale usluge poput hostinga ili izrade web stranica.
Stav kako obrti ne mogu biti registrari zbog toga jer tvrtke nude veću sigurnost neki od okupljenih nisu smatrali uvjerljivim, a bilo je zanimljivo čuti kako su postojeći registrari morali dati bankovna jamstva kako bi se CARNet osigurao od mogućih manipulacija kod njihove prodaje domena krajnjim korisnicima.
Slavka ima Facebook i Yahoo
Prema trenutnim pravilima, neka imena su zaštićena, pa npr. bilo tko ne može dobiti domenu s imenom neke općine, ali ima i propusta pa se na popisu općina npr. ne nalazi Cavtat jer nije općina, što znači da je domenu Cavtat moguće registrirati a imenekog puno manjeg mjesta nije. Domene u određenim slučajevima kad id dobije netko tko na njih ne polaže pravo mogu biti oduzete, a prva asocijacija u takvom slučaju okupljenima su bile Facebook.hr i Yahoo.hr koje su nedavno prodane unatoč tome što iza njih vjerojatno ne stoje ni Facebook ni Yahoo.
Vlah je pojasnio kako oni ne mogu napamet oduzimati domene, već prethodno moraju provjeriti ima li njihov vlasnik nekakav ugovor s tvrtkom čiju domenu koristi. Nekolicini sudionika odmah je palo na pamet ime Slavke Klišanić iz Samobora na koju se prema podacima o vlasnicima domena vode domene Facebook.hr i Yahoo.hr, no na osnovu informacija koje su ranije neki od registrara spomenuo na Twitteru čini nam se da je njezino ime upisano greškom, pa te domene zapravo glase na neku tvrtku.
CARNet možda ipak ima dobre namjere
Iako većina ljudi zbog nedostataka pravilnika i najave oduzimanja ranije zajamčenih prava nimalo lijepo ne gleda na CARNet, dojam koji se stječe nakon predavanja poput ovoga jest da CARNet i njegovi zaposleni nemaju nužno loše namjere. Zoran Vlah je na predavanju pokazao veliku spremnost na dijalog, a niz različitih mišljenja okupljenih pokazao je kako nije lako pronaći savršeno rješenje koje će svih učiniti sretnima.
CARNetovu prezentaciju možete downloadirati ovdje (PDF, 2,7MB via Rapidshare). Dio prezentacije koji govori o nedostatcima pravilnika ne nudi konačna rješenja, nego prijedloge o kojima tek treba raspraviti!
Novac od naplate ide u državni proračun Argument kako cijelu situaciju CARNet koristi radi zarade Vlah je odbacio jednostavnom činjenicom kako se sav novac od prodaje domena ide u državni proračun. |