Koliko je točno da je većinu predsjedničkih kandidata Internet zanimao samo dok je trajala kampanja provjerili smo brzim pregledom njihovih Twitter accountova.
Najugodnije iznenađenje priuštio nam je Nadan Vidošević za kojeg smo zaključili kako vjerojatno doista sam koristi svoj Twitter account, a Twittera se nisu sasvim odrekli ni Ivo Josipović, Vesna Pusić i Miroslav Tuđman. Svi ostali kandidati pokazali su koliko im (ni)je stalo do Interneta i komunikacie s biračima. Donosimo kratak pregled stanja svih Twitter accountova kandidata.
Skori predsjednik Ivo Josipović kao ni svi drugi predsjednički kandidati (s mogućim povremenim izuzetkom Nadana Vidoševića) nije osobno koristio Twitter, već je to za njega radio njegov stožer koji nakon izbora nije prestao twittati, ali su twittovi znatno prorijeđeni.
Posljednji tweet: 06.02.2010. godine
Peti tweet prije toga: 13.1.2010. godine
Predsjednički kandidat Milan Bandić vodio je kvalitetnu Internet kampanju, no prestankom izbora, prestala je i njegova prisutnost na Twitteru. Uzme li se u obzir da kao zagrebački gradonačelnik Bandić ipak ima neka sredstva (da ne spominjemo riječkog gradonačelnika koji tweeta sam) ovaj prestanak ipak pokazuje manjak razumijevanja za Internet i za birače nakon izbora.
Posljednji tweet: 11.01.2010. godine
Peti tweet prije toga: 05.01.2010. godine
Predsjednički kandidat Andrija Hebrang pokazao je potpuno nerazumijevanje za Internet još za vrijeme kampanje, kad se pozornijim promatranjem moglo primjetiti kako njegovim Twitter accountom najvjerojatnije upravlja konkurencija koja je koristila svaku priliku da ga predstavi u lošem svjetlu. Zanimljivo je kako je rečeni account u međuvremenu izbrisan, iako ga je još uvijek moguće pronaći u Googleovom spremniku.
Nadan Vidošević kroz kampanju je znao reći kako Tweeta sam, no nije sasvim jasno je li ta informacija bila točna ili ne. S obzirom kako je njegov zadnji tweet poslan prije samo šest sati, skloni smo povjerovati kako je navedena informacija ipak bila točna, a njegov nastavak tweetanja zaslužuje svaku pohvalu, pogotovo uzmu li se u obzir duhovitost (npr. poruka "Pao sam. Konj je dobro.") i povremeno komuniciranje s drugim korisnicima.
Posljednji tweet: danas, 09.02.2010. godine
Peti tweet prije toga: 28.01.2010. godine
Twitter accountu Vesne Pusić nedostaje sposobnost komuniciranja, te zbog toga više sliči na rss kanal, ali zbog činjenice da prestanak izbora nije označio prestanak tweetanja ona ipak zaslužuje pohvalu.
Posljednji tweet: 08.02.2010. godine
Peti tweet prije toga: 04.02.2010. godine
S obzirom da je Dragan Primorac jedan od mlađih predsjedničkih kandidata koji se trudio ostaviti dojam naprednog političara, razočaravajuće je što je njegov Twitter account izbrisan, a Google cache potvrđuje kako je zadnja poruka poslana i prije završetka prvog kruga izbora.
Posljednji tweet: danas, 25.12.2009. godine
Peti tweet prije toga: 23.12.2009. godine
Miroslav Tuđman znatno je prorijedio svoje tweetanje, no pohvalno je što je i dalje prisutan na mreži isto kao što se jako dugo i spremao za izbore na Internetu.
Posljednji tweet: danas, 01.02.2010. godine
Peti tweet prije toga: 16.12.2009. godine
Josip Jurčević na Twitter je stigao s malim zakašnjenjem, koristio ga je minimalno, a vrlo brzo je s njega i otišao.
Posljednji tweet: danas, 21.12.2009. godine
Peti tweet prije toga: 25.11.2009. godine
Vesna Škare Ožbolt do sada je znala biti prisutna na Internetu i kad nisu izbori, no to se očito ne odnosi na njezin Twitter account koji je zamro njezinom božićnom čestitkom.
Posljednji tweet: danas, 25.12.2009. godine
Peti tweet prije toga: 27.11.2009. godine
Damir Kajin pokazao je prilično nerazumijevanje za Internet iako je njegovo glasačko tijelo na njemu zastupljenije nego na slici cijele Hrvatske što se moglo vidjeti i po broju obožavatelja na Facebooku gdje je bio među vodećim kandidatima. Kajin Twitter nije ni koristio, pa ga nije mogao ni prestati koristiti. Osim njega, Twitter nisu koristili Boris Mikšić i Slavko Vukšić.