Agencija za elektroničke medije i njezini potezi bili su glavna tema javne rasprave "Portali i blogovi između regulative i cenzure" koju je jučer organizirala Inicijativa #InternetZaSve.
(Foto: S lijeva na desno: Jasmin Redžepagić, urednik PC Chipa i pokretač inicijative #InternetZaSve, Toni Gabrić, urednik H-Altera, Ivo Špigel, član Uprave tvrtke Perpetuum mobile i pokretač inicijative #InternetZaSve, Damir Hajduk, član Vijeća za elektroničke medije i Marko Rakar, Internet i politički aktivist)
Iako je na raspravi bilo pet ključnih sugovornika, predstavnik Agencije i član Vijeća za elektroničke medije Damir Hajduk bio je onaj koji je okupljene puno više zanimao nego ostali okupljeni, vjerojatno iz razloga što je Agencija u posljednje vrijeme povukla više upitnih poteza prema portalima.
U takvoj vrlo nezahvalnoj poziciji, Hajduk je trebao obraniti dosadašnje poteze Agencije što nije bilo nimalo lako, a sve pokušaje da se nerazjašnjene stvari objasne uspješno je izbjegao detaljnim i ljubaznim odgovorima koji nisu imali previše veze s pitanjima. Na pitanje koja je razlika između velikog bloga i malog portala (postavljeno kako bi bilo jasnije tko će biti oporezovan a tko ne) Hajduk je tako odgovorio sljedeće:
"Mogu Vam dati dio informacija o tome što Vas zanima. Znači, sasvim je jasno da svi koji su se upisali u upisnik neće biti obveznici 0,5 posto. 0,3 posto je predviđeno da pokrije naše troškove koje ćemo imati mi, Agencija u tom poslu nadzora elektroničkih publikacija. Neke publikacije su manje vjerojatne da će ugroziti ustavni poredak, ugroziti dostojanstvo čovjeka, krenuvši od razno raznih javnih, znači imamo preko 1200 portala, škola, fakulteta i tako dalje, znači na neki način sigurno je da će se tu napraviti jasna razlika. Kontaktirali smo određene institucije da vidimo možemo li od njih nešto saznati što bi nam pomoglo u toj kategorizaciji kakve sve Internet publikacije postoje u Hrvatskoj. Nažalost, kontakti s predstavnicima CARNeta i Nacionalne sveučilišne knjižnice nisu polučili neke velike uspjehe jer su različiti motivi kategorizacije. Neki portali su se upisali kod nas u upisnik s motivom da se mogu prijaviti na natječaj kod ministarstva kulture za poticaje u kulturi. Sada kad mi njih gledamo pitanje je zašto su oni tu i trebamo li njih nadzirati. Naravno odgovor je ne, i neće se sigurno ići tako daleko da se ide prema blogovima prema određenim portalima koji nisu komercijalni, koji nemaju neki veliki doseg do publike. Znači ono što je tu važno napomenuti je nekakvo načelo razmjernosti, naša će pažnja i isto tako obveza plaćanja biti usredotočena na one portale koji imaju najveći utjecaj na javnost a to će se odraziti u prihodima i u broju posjeta." |
Na pitanje o tome nije li nepošteno portale opteretiti i time da moraju prikazivati što je njihov prihod od medijske a što od drugih djelatnosti (jer se oporezuje samo prihod od portala, ne cijele tvrtke koja njim upravlja i jer je to posebno teško izvesti unatrag za 2010. godinu) Hajduk je rekao nešto nevezano uz pitanje:
"Ja imam jednu teoriju o tome. U drugim zemljama postoji relativno efikasan mehanizam regulacije, a kod nas to ne postoji to je iživciralo određeni segment "nečega" (stanka uz smijeh publike) i od tu je došla iskonska želja da to treba nekako staviti u red." |
Ostatak rasprave također se puno više držao poreza na portale a puno manje samih sloboda i cenzure vezano uz Agencijinu uputu Index.hr-u da ukloni jedan od svojih tekstova, a jedini koji je podržao Agenciju bio je osnivač tvrtke 32 bita Veljko Kukulj, iako se u nekim njegovim rečenicama nazirala ironija, pa nije posve jasno što je zapravo htio poručiti.
Ukoliko riješimo tehničke probleme, ovom tekstu dodat ćemo i 15-minutni video isječak s događaja. Više informacija iz perspektive suorganizatora Ive Špigela moguće je pronaći ovdje.