Pilot projekt Registra hrvatskih subjekata izvan Republike Hrvatske, predstavljen je prekjučer u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Registar se nalazi na adresi registarhrvataizvanhrvatske.hr, a njegov cilj je umrežavanje Hrvata diljem svijeta te njihovo povezivanje s domovinom.
Pogled na registar pokazuje kako je funkcionalan, ali je kvaliteta i količina upisanih podataka vrlo upitna. Trenutno su u njemu podaci za samo 41 pravnu i 192 fizičke osobe, ali puno je veći problem što se stječe dojam kako se ti podaci unose bez puno uputa i kontrole pa među pravnim osobama ima fizičkih i obrnuto. Ako registar ne bude imao administratora koji kontrolira kvalitetu unosa i organizirani marketing kako bi se korisnici počeli upisivati, teško da će zaživjeti.
Dodatni argumenti za ovu tvrdnju mogu se pronaći već jednostavnim korištenjem registra - ako se na primjer pretraže tvrtke koje se bave računalnim programiranjem - registar će u rezultatima prikazati samo tri tvrtke, sve tri iz Hrvatske, i sve tri tvrtke bez imalo ili previše veze s navedenom djelatnošću - IDI VIDI d.o.o., Omnima j.d.o.o. i cee d.o.o. / Centar Energetske Efikasnosti.
Ako se primjerice otvore podaci za tvrtku MOLLES S.A. iz Argentine, nije sasvim jasno kakve ona ima veze s Hrvatskom. Opis tvrtke je na španjolskom jeziku, a odgovori "da" u pet postojećih kategorija pokazuju kako je otvorena za povezivanje i nastup na hrvatskom tržištu, ali ne otkrivaju ima li itko u toj tvrtki veze s Hrvatskom.
U priopćenju povodom pokretanja projekta se navodi kako će se pilot faza projekta provoditi od rujna do prosinca 2018. godine