Hrvatski zavod za toksikologiju upozorio je Internet korisnike preko Hine kako je potreban poseban oprez pri kupnji kemikalija na Internetu.
Prenosimo njihovo pismo upozorenja:
U inozemstvu postoje proizvodi nedostupni ili manje dostupni hrvatskom tržištu, pa kupci - najčešće zbog cijene proizvoda na domaćem tržištu - odlučuju putem interneta štošta kupiti, a ako to 'nešto' i ne odgovara (veličina odjevnog predmeta, PC-igrica i slično) pronaći će se rješenje.
No, pravi problem nastaje kada se putem interneta kupuju kemikalije.
Slučaj zbog kojega želimo upozoriti javnost na oprez u tom vidu prodaje jest kupovina kemijskog sredstva za čišćenje 'Amaclor condeggina igienizzante Amacasa', što ga je jedna gospođa naručila preko jedne od talijanskih stranica, po cijeni od 1,15 Eura.
Navadena gospođa upotrijebila je proizvod u kupaonici i kako je čistila, iz proizvoda se oslobađao klor. Kako se prostorija nije mogla dovoljno prozračivati, koncentracija klora je rasla, a gospođa je počela kašljati, otežano je disala i bilo joj je mučno. To su bili simptomi akutnog trovanja klorom. Kada je osjetila da nešto nije u redu, otišla je na svjež zrak. No, kako su se simptomi nastavili i idućega dana, gospođa je otišla liječniku, koji je slučaj dojavio Hrvatskom zavodu za toksikologiju.
Da je gospođa nastavila s radom u kontaminiranoj kupaonici, stanje joj se zbog daljnjeg izlaganja kloru moglo pogoršati, pa čak dovesti do smrti gušenjem.
Iz primjera je vidljivo da se upravo kemikalije/kemijski proizvodi moraju kupovati s velikim oprezom. Naime, takove kemikalije često dolaze bez odgovarajuće dokumentacije i najčešće sa šturim uputama za sigurnu uporabu. Vrlo često na njihovim deklaracijama nije naveden točan sastav, nisu navedene oznake upozorenja i obavijesti, nije navedena zaštitna oprema koju je potrebno koristiti tijekom rada s proizvodom, niti je kupac upozoren na štetne posljedice zbog neodgovarajuće primjene ili primjene u neodgovarajućim uvjetima. Ako takvi podaci i postoje, najčešće su napisani na stranom jeziku, pa ih kupac najvjerojatnije ne zna prevesti ni ispravno ih protumačiti.
Ukoliko se i odlučite kupiti kemijski proizvod koji vam je ponuđen kao ciljanom korisniku, ili ste "surfali" u potrazi za nečim, obratite pažnju na podatak o sastavu proizvoda, načinu i uvjete uporabe (od prozračivanja radnog prostora do zaštitne opreme), moguće opasnosti ako se s proizvodom ne radi na odgovarajući način (simptomi izlaganja) te na mjere prve pomoći ukoliko dođe do kontakta s proizvodom.
Moramo biti svjesni toga da su sredstva za čišćenje kemikalije, koje ponekad nisu razvrstane kao opasne za zdravlje, no u nekim situacijama one to itekako mogu postati.
Ako uz željeni proizvod ne postoji dokumentacija s potrebnim podacima, ne riskirajte njenom kupnjom, ili još bolje - nemojte ju kupovati. Naročito ne putem interneta!