Mini intervju - Irfan Škiljan, tvorac IrfanViewa

Mini intervju - Irfan Škiljan, tvorac IrfanViewa

Veliki broj Internet korisnika u nekom trenutku susreo se s programom za pregled i osnovnu obradu fotografija IrfanView, no samo mali broj je pri tome bio svjestan da je tvorac programa rodom iz susjedne BiH.

(Foto: digicams.hu / 2006. godine)

Prva verzija IrfanViewa objavljena je 1996. godine, a jedan od glavnih uzroka za uspjeh programa krio se u tome što je bio i ostao besplatan za nekomercijalnu upotrebu. Ipak, IrfanView je poznat i kao prvi program za pregled fotografija na svijetu(!) koji je mogao pregledavati animirane gifove i multiple .ico datoteke, a jedan je i od prvih koji je nudio pregled multiple .tiff datoteka.

Tvorac programa Irfan Škiljan rođen 1973. godine u Jajcu danas živi u Beču, a mailom nam odgovorio na nekoliko pitanja koja smo mu postavili.

Kako ste došli na ideju da bi bilo zgodno napraviti jednostavni program za obradu i pregled slika?
To se desilo slučajno, spontano, za vrijeme fakulteta. Tada je internet bio relativno nov, sve više slika se nalazilo i nama studentima je trebalo nešto za jednostavno za prikaz. Nije tada bilo 5000 programa za sve kao sada, pa smo se mučili.
Ja sam slučajno preko ljeta radio jedan projekat u vezi JPG, pa sam odlučio da napravim program za gledanje JPG-ova.
Tako je sve krenulo, kolegama se to svidjelo pa su se javili sa željama i idejama za daljne.

Koliko je vremena trebalo da program postane popularan?
Pa to je išlo prilično brzo, jer je internet tada bio jako manji nego sad i takve vijesti su se "brže" širile, jer nije bilo toliko puno programa kao sada.

Je li tolika popularnost bila iznenađenje? Kako se uopće širila informacija o postojanju programa u početku?
Jeste, to uopšte nisam očekivao. Poslao sam program kolegama sa fakulteta i na 3-4 tada velike software stranice ... ostatak je išao sam od sebe, zadovoljni korisnici su radili "reklamu" i širili dalje.

Kako to da je program za nekomercijalnu upotrebu bio i ostao besplatan? Radi li se o humanosti i želji da drugi besplatno dobiju nešto korisno ili o nekom modelu koji ovako ima više smisla? Je li unatoč freewareu IrfanView donio neke prihode?
Mislim da taj model ima puno smisla i da je koristan za sve. Normalni korisnici nemaju novac za sve, firme obično imaju, autor programa dobije nešto i može da radi dalje i poboljšava program. Kod Google-a je sve freeware i vidi šta rade ;-)
Da, može se živjeti od toga.

Jeste li u karijeri radili druge programe (koje) i čime se trenutno bavite?
Radio sam tu i tamo programe za firme, al sam već godinama samostalan i radim uglavnom IrfanView, email, support, programiranje. To je dosta posla.

Imate li neku poruku ili savjet za programere koji prate rep.hr?
Nikad se ne predavati, kad se javi neka ideja, onda je probati realizirati ... što jednostavnije, to bolje.
I uvijek pri umu imati onaj čuveni vic "Evolucija programera", ne praviti čudovišne programe ako se to može u C-u uraditi sa 5 linija koda ;-)