Društvo za zaštitu novinarskih autorskih prava pokrenulo je projekt za pretraživanje novinarskih tekstova, koji bi trebao spriječiti praksu objave tuđih tekstova na Internetu.
Kako piše Poslovni dnevnik, tvrtka Media Net trenutno razvija program koji će detektirati prepisane sadržaje, uzimajući u obzir stvarno vrijeme objave kao glavni kriterij, a prepisivači koji ne odustanu od sporne prakse mogli bi biti kažnjeni novčanim kaznama. Tekstovi koji će se analizirati uzimat će se iz baze sestrinske tvrtke Presscut u koju dnevno ulazi između 2000 i 3000 novinarskih priloga objavljenih u medijima, a trenutno se neautomatiziranom analizom nađe oko 10 do 15 slučajeva očitog i pedesetak slučajeva vjerojatnog prepisivanja tjedno.
Ivica Grčar, predsjednik DZNAP-a rekao je da bi ubuduće svi koji koriste novinarske priloge iz drugih medija trebali plaćati naknadu Društvu, no i tada će moći preuzeti samo onoliko tekstova koliko im dopušta Zakon o autorskim pravima. Osobe koje budu prepisivale tekstove bit će kažnjene novčanim kaznama, no za sada nije poznato koliko će one iznositi.
Grčar najavljuje da će se DZNAP u početku najviše baviti internetskim portalima, a prema dobivenim podacima radit će se izvještaji za javnost. Slučajevi očitog prepisivanja rješavat će se na sudu, na način da će se prvo slati pismo upozorenja, a ako se na njega ogluši pokretat će se tužba na trgovačkom sudu.