Centar za sigurniji Internet povodom jučerašnjeg Dana sigurnijeg Interneta objavio je letak o prevenciji ovisnosti o ekranima.
Na njemu su objavili i vremenske preporuke za upotrebu zaslona u slobodno vrijeme za djecu. Po njima, djeca do dvije godine uopće ne bi trebala gledati ekrane, djeca od dvije do pet godina trebala bi ih gledati najviše sat vremena u prisustvu roditelja, s time da bi kod mlađe djece u navedenom rasponu količina trebala biti i manja. Djeca od šest do devet godina u prosjeku ne bi trebala gledati ekrane više od sat vremena dnevno, ona od 10 do 12 godina u prosjeku ne više od sat i po dnevno, a ona od 13 do 18 godina prosječno ne više od dva sata.
Preporučuje se da i djeca provedu više vremena igrajući se na otvorenom, bez računala.
Što se tiče ovisnosti o video igrama, ona je češća kod muškog spola i u mlađoj dobi. Istraživanje provedeno 2019. godine pokazalo je da četiri posto srednjoškolaca ima visoku razinu ovisnosti o Internetu, a 35,4 posto neke znakove ovisnosti.
Neki od simptoma za prepoznavanje ovisnosti su igranje video igara kao dominantna aktivnost u svakodnevnici, iritabilnost, anksioznost ili tuga kad se igranje prekida, pojava sve dužih perioda igranja, neuspješnost u pokušajima da se vrijeme provedeno u igranju smanji, gubitak interesa za hobije i druge oblike zabava u stvarnom životu, prisutno ponavljano ekscesivno igranje unatoč osviještenosti o psihološkim posljedicama, laganje o duljini igranja video igara, korištenje video igara kako bi se izbjeglo negativno raspoloženje, ugrožavanje obrazovanja primjerice padanjem razreda te gubljenje prilike za napredovanje u karijeri i obrazovanju.