Kako bismo pomogli svima koji planiraju unaprijediti poslovanje ulaganjem u razvoj prezentacijske web stranice ili web trgovine, donosimo popis uobičajenih koraka u takvom procesu.
Njih su sastavili stručnjaci iz agencije Dwizards koja se bavi razvojem softvera i web rješenja.
Prvi i vjerojatno najteži zadatak je odabrati partnera koji će sve vaše želje pretvoriti u funkcionalno web rješenje. Važno je temeljiti se na referencama koje vaši potencijalni partneri imaju u svom portfelju. Pored referenci, preporučljivo je kontaktirati neke od navedenih tvrtki kako biste iz prve ruke saznali koliko su zadovoljni njihovim uslugama i suradnjom. Također, prikupite minimalno tr ponude (ako želite i ponudu iz Dwizardsa možete ih kontaktirati ovdje) kako biste imali mogućnost detaljnije analize i usporedbe. Prilikom analize ponuda, postavljajte pitanja i tražite objašnjenja kako biste bili sigurni da su svi aspekti vašeg projekta obuhvaćeni.
Nakon odabira partnera, sljedeći korak je potpisivanje Ugovora o razvoju web projekta. Ugovor pruža dodatnu sigurnost i povjerenje te stvara čvršći odnos između naručitelja i izvođača. U ugovoru treba biti jasno definirano sve što je dogovoreno kako bi se izbjegli eventualni nesporazumi tijekom kasnijih faza projekta. Ugovor također treba uključivati sve aspekte poput obuhvata projekta, rokova, financijskih uvjeta i drugih važnih elemenata.
Da biste točno znali što ste na samom početku pregovora dogovorili sa izvođačem, potrebno je imati detaljnu specifikaciju projekta. Specifikacija projekta treba sadržavati sve potrebne informacije o funkcionalnostima, dizajnu, navigaciji, integracijama i ostalim bitnim elementima projekta. Ova specifikacija će biti temelj za procjenu vremenskih i financijskih resursa potrebnih za izradu projekta. Ukoliko se tijekom razvoja odlučite za promjene ili dodatne funkcionalnosti, bitno je jasno definirati kako će se te promjene odraziti na rokove i financije projekta.
Projekt manager je osoba koja će vas voditi kroz sve razvojne faze projekta. On će biti vaš glavni kontakt i komunikacijski kanal između vas i razvojnog tima. Aktivno sudjelujte u komunikaciji s projekt managerom i budite otvoreni za postavljanje pitanja ili iznošenje nedoumica. Projekt manager će vam pružiti redovne informacije o napretku projekta, rješavati eventualne probleme i osigurati da se vaše zahtjeve pravilno prenose i implementiraju u projekt.
Dizajn je prva i najvažnija faza u razvoju projekta koja će zahtijevati vaš aktivniji angažman. U ovoj fazi definirajte jasno kako želite da projekt izgleda, uključujući stil, boje, tipografiju i općenito vizualni identitet. Nakon dizajna slijedi faza razvoja u kojoj nećete biti toliko aktivno uključeni. Važno je napomenuti da je teško mijenjati dizajn koji je već krenuo u programiranje, stoga se pobrinite da ste zadovoljni sa svim dizajnerskim elementima prije nego što se krene u daljnji razvoj.
Kada se projekt pusti u produkciju, bitno je provesti detaljan QA (testiranje) kako bi se osigurala funkcionalnost i ispravnost svih elemenata projekta. U ovoj fazi je bitno da se otkriju i isprave eventualni nedostaci ili bugovi. QA tim će testirati projekt na različitim uređajima i preglednicima kako bi se osigurala dosljednost i kvaliteta korisničkog iskustva.
Kada preuzmete projekt, izvođač treba osigurati edukaciju o pravilnom korištenju projekta. To može uključivati upute za administraciju sustava, korištenje CMS-a (Content Management System), postavljanje sadržaja i sl. Edukacija će vam omogućiti da samostalno upravljate projektom nakon što je predan u vaše ruke.
Održavanje je bitan aspekt na koji trebate računati već na samom početku, a bilo bi dobro da je uključeno u početnu specifikaciju projekta. Održavanje obuhvaća redovite nadogradnje, sigurnosna ažuriranja, podršku i otklanjanje eventualnih problema koji se pojave nakon lansiranja projekta. Dogovorite s izvođačem na koji način će se pružati održavanje i koji su uvjeti za eventualne nadogradnje ili promjene nakon završetka projekta.