Googleove karte kriju logiku koju krajnji korisnik nikada ne vidi, kao što su ograničenja brzine, uvjeti na cesti i zabranjena skretanja pomoć kojih Google izračunava najbržu rutu do željene lokacije.
Kako prenosi The Atlantic, Googleova misija je organizirati sve svjetske podatke, a najveći izazov u tome nije prikupljanje i indeksiranje podataka, već korisnicima davati informacije na koristan i pristupačan način. Najbolji primjer toga su njihove karte, projekt koji Google zove Ground Truth.
Ured u kojemu Google radi svoje karte nije neka ogromna i impresivna zgrada, ali zaposlenici imaju besplatnu hranu, stolni tenis te zanimljive crteže na zidovima što se i očekuje od svakog Googleovog ureda.
Prvi korak pri izradi Google karte je prikupljanje podataka od državnih institucija za kartografiju i drugih partnera te obrađivanje tih podataka kako bi ih računalo moglo interpretirati. Tada računalo daje osnovnu kartu, sličnu papirnatim kartama, no te karte sadrže pogreške, ceste koje idu kroz gradilišta te neke ceste nisu ni označene. Slijedi ključni dio izrade karata, Googleova vozila koja snimaju fotografije za Street View. Google koristi dvije vrste podataka koje prikupljaju od automobila, prva je put kojim se automobil vozio koji je zabilježen pomoću GPSa, a drugi su fotografije. Iz fotografija uz podatke o cestama i prometnim znakovima, Google dolazi do informacija o lokacijama lokala i obrta iz njihovih natpisa. Sada se u proces uključuje čovjek, te uz pomoć podataka prikupljenih automobilima mijenja osnovnu kartu koje je računalo dalo iz satelitskih i geodetskih podataka te popravlja greške u kartama. Uz popravljanje grešaka, ljudi dodaju parkirališta, šetališta u parkovima i druge putove koje računalo ne može prepoznati.
Količina ljudskog truda na izradi karata je nezamisliva. Svaki dan Google zaprimi nekoliko tisuća dojava o problemima u kartama te ih netko mora ispraviti. Primjer dojave je kako na karti nema kružnog toka koji je nedavno izgrađen, provjera satelitske snimke nije pokazivala kružni tok, jer snimka nije bila ažurirana od njegove izgradnje, no Googleovo vozilo je prošlo po kružnom toku pa su ga pomoću GPS podataka lako unijeli u kartu.
Googleove karte su projekt koji nema kraja, stalno se nadopunjuje i ispravlja te razvija kako bi korisnicima pružio što više mogućnosti. Možda jednog dana postane 1:1 prikaz stvarnog svijeta.