UN je u Beču objavio izvješće od 144 stranice na temu korištenje Interneta u terorističke svrhe čiji je cilj promoviranje boljeg razumijevanja načina na koji se informacijske tehnologije mogu zloupotrijebiti te poboljšanje suradnje između zemalja članica kako bi se razvio zakonski okvir za sprječavanje ove internacionalne prijetnje.
"Internet je primjer kako teroristi mogu funkcionirati neovisno o državnim granicama, a kao odgovor na to članice UN-a trebaju misliti i raditi neovsno o granicama" izjavio je Ban Ki-moon Glavni tajnik Ujedinjenih naroda.
Od svog nastanka Internet je bio mjesto gdje osobe mogu slobodno komunicirati, a danas se uz pomoć pametnih telefona razvio u sveprisutno sredstvo svakodnevne komunikacije. Na Internetu je moguće komunicirati relativno anonimno, brzo i neovisno o granicama s gotovo neograničenom publikom. Prednosti Interneta su velike, među njima je mogućnost razmjene ideja i informacija, što je priznato kao osnovno ljudsko pravo, no također se mora prihvatiti i činjenica da se Internet može iskoristiti u terorističke svrhe.
Prije Interneta teroristi su imali pristup malom broju ljudi, a danas to čine pomoću Internet stranica posvećenih terorizmu, chata i foruma, Internet časopisa, društvenih platformi kao Twitter i Facebook te stranica za dijeljenje videa poput YouTubea.
UN je terorističke aktivnosti na Internetu podijelio u šest kategorija - propaganda, regrutiranje članova, poticanje na ilegalne aktivnosti, radikalizacija, financije i treniranje. Sama propaganda nije ilegalna jer spada u osnovna ljudska prava na širenje ideja i informacija, no korištenje tih ideja za napade na druge osobe je ilegalno. Sredstva prikupljaju putem interneta kroz direktne uplate te uplate u dobrotvorne organizacije koje podržavaju teroriste, a treniranje vrše pomoću računalnih igrica koje su postale vrlo realne.
Antiterorističke jedinice sve više će morati koristiti društvene mreže i općeniti Internet kako bi zaustavili terorističke aktivnosti.
Izvješće UN-a može se naći ovdje.