Bivši saborski zastupnik Ivan Pernar objavio je kako DORH za njega traži godinu dana zatvoa uvjetno i zabranu pristupa Internetu na dvije godine.
Kazna zatvora mu prijeti zbog pozivanja na mržnju definiranog u članku 325. Kaznenog zakona, Zabrana pristupa Internetu definirana je u 75. članku Kaznenog zakona, a izriče se na šest mjesecido dvije godine. IT zajednica se zapitala kako se tak kazna točno provodi, što nije navedeno u Zakonu, nego u posebnom pravilniku s obzirom da je za provođenje nadležno regulatorno tijelo za elektroničke komunikacije, odnosno HAKOM. HAKOM u takvoj situaciji obavještava sve operatore i naređuje im obustavu pružanja usluge pristupa i sklapanje novog pretplatničkog ugovora.
Rep.hr poslao je i upit HAKOM-u i DORH-u, pri čemu je za sada odgovorio HAKOM, kojeg smo pitali obuhvaća li zabrana i korištenje glasovnih usluga mobitelom te postoji li ikakva druga kontrola ili sankcija ako osuđena osoba koristi Internet na druge načine preko primjerice tuđeg wi-fi-ja.
Prenosimo odgovor HAKOM-a u cijelosti (UPDATE: DORH je odgovorio tri tjedna kasnije)
"Nakon donošenja pravomoćne i izvršne sudske odluke kojom je počinitelju izrečena sigurnosna mjera zabrane pristupa internetu, sud obavještava HAKOM, na čiji zahtjev, temeljem članka 3. i članka 4. Pravilnika o izvršavanju sigurnosne mjere zabrane pristupa internetu, HAKOM upućuje obavijest svim operatorima elektroničkih komunikacijskih usluga koji pružaju uslugu pristupa internetu za obustavu pružanja usluge pristupa internetu, kao i zabranu sklapanja novoga pretplatničkog ugovora za tu uslugu, za vrijeme trajanja izrečene sigurnosne mjere.
Operator koji je s počiniteljem sklopio ugovor za samostalnu uslugu pristupa internetu, ili bilo koju drugu elektroničku komunikacijsku uslugu koja uključuje uslugu pristupa internetu, ili putem koje je moguć pristup internetu, neovisno o načinu pristupa, odmah po zaprimanju obavijesti HAKOM-a raskida postojeći i provodi zabranu sklapanja novog ugovora uključujući i unaprijed plaćene usluge s osobom kojoj je izrečena sigurnosna mjera za vrijeme trajanja izrečene sigurnosne mjere.
Operatori periodički obavještavaju HAKOM o raskinutim ugovorima. Međutim, potrebno je naglasiti da niti operatori niti HAKOM ne mogu kontrolirati poštivanje mjere ako se radi o pristupu putem javnih ili besplatnih pristupnih točaka ili pristupnih točaka trećih strana. Međutim, svaka aktivnost na internetu ostavlja tragove prema kojima je, u slučaju sumnje na kršenje mjere od strane osobe kojoj je izrečena, moguće utvrditi je li do kršenja doista došlo.