Beta verzija Blekko tražilice pokrenuta je jučer, a rezultate pronalazi kombinirajući tehnologiju i ljudski faktor, odnosno prethodnu procjenu brojnih korisnika.
Ideja se temelji na velikom broju volontera baš kao i uspješna Wikipedia, no po kvaliteti rezultati za sada pokazuju kako je preambiciozno ovakvom tražilicom konkurirati Googleu.
Ukoliko se koristi kao obična tražilica, Blekko za sada daje potpuno irelevantne rezultate, pa se tako za pojam "jutarnji" na vrhu pojavljuju Twitter account Jutarnjeg i stranica o Jutarnjem listu na wikipediji, dok se stranica samog portala ni ne vidi u prvih 20 rezultata. Slični promašaji događali su se i nakon upisivanja pojmova "Ivo Josipović", "Konzum", "Split" i drugih.
Kad su u pitanju pojmovi s engleskog govornog područja, situacija je nešto bolje, ali i dalje daleko od Googleovog perfekcionizma.
Blekko ipak ima smisla za određene pretrage, jer nudi korištenje slashtagova kojima se može označiti ili pronaći u koju skupinu određena stranica pripada. Ukoliko se npr. upiše "microsoft /money" pojavit će se svi rezultati pretrage u kojima se Microsoft spominje u financijskom kontekstu. Donji video pokazuje još primjera korištenja Blekkoa, poput npr. onoga koji sortira rezultate prema vremenu objave, no i ovaj primjer u praksi funkcionira puno lošije nego u videu.
Kako piše Damego, Blekko je projekt u koji su fondovi rizičnog kapitala uložili 24 milijuna dolara.