Bjelovarsko-bilogorska županija prva je županija u Hrvatskoj koja je dala transparentan uvid u svoje poslovanje.
Objavljeno je to jučer na konferenciji za medije na kojoj su sudjelovali župan Marko Marušić i Tomislav Knežević iz tvrtke Libusoft Cicom. Oni su predstavili platformu Otvorena županija putem koje se može vidjeti kako se u protekle četiri godine trošio županijski novac.
"Nemamo što skrivati. Želimo da građani vide kako se troši javni novac. Ovo je najviša moguća razina otvorenosti jer javnosti podastiremo popis svih isplata u posljednje četiri godine. Riječ o jednom od mojih predizbornih obećanja koje na ovaj način ispunjavamo" – istaknuo je župan bjelovarsko-bilogorski Marko Marušić, dodajući kako mu je drago da je Bjelovarsko-bilogorska županija prva u Hrvatskoj ispunila zakonsku obvezu javnog objavljivanja trošenja proračunskog novca na jednostavan, dostupan i lako pretraživ način.
Na njoj se mogu vidjeti pravodobne, točne i vjerodostojne informacije o realizaciji proračunskih stavki, odnosno uvid u detaljan i ažuran pregled financijskog djelovanja Županije te izdanih i zaprimljenih poslovnih dokumenata. Može se primjerice vidjeti iznose isplaćene raznim tvrtkama, ali i kolike su bruto 1 plaće isplaćene zaposlenicima županije. Županova bruto 1 plaća primjerice iznosi 25.333,24 kune. Postoje i razni kriteriji na osnovu kojih se isplate može i pretraživati.
Prilikom predstavljanja platforme Tomislav Knežević je potvrdio kako je riječ o najvišoj razini transparentnosti: "Ovdje nema ručnog unosa, ni mogućnosti moderacije podataka. Sve se radi automatski jer se svi podaci automatizmom povlače iz računovodstvenog sustava županije."
Ukupni trošak implementacije platforme iznosio je 81.500 kuna - a, ako je suditi o platformi - navedeni novac još nije isplaćen.
Rješenje se konstantno prilagođava kako bi svi moduli bili optimizirani i u skladu s najnovijim zakonskim propisima. Očekuje se da će se u skorije vrijeme sve više županija otvoriti prema svojim građanima, s obzirom na to da novi Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi predviđa kazne za sve čelnike koje nemaju transparentno objavljene informacije o trošenju sredstava. Kazne za nepoštivanje ovog Zakona kreću se u rasponu od 10 do 50 tisuća kuna za odgovornu osobu, što znači da se kažnjava izravno župan, načelnik ili gradonačelnik, a ne pravna osoba.