Zakon o elektroničkim medijima: Novac čeka portale, pravila se utvrđuju

Zakon o elektroničkim medijima: Novac čeka portale, pravila se utvrđuju

Donošenje novog Zakona o elektroničkim medijima stvorit će novi izvor sredstava za financiranje portala, no trenutni prijedlog tog zakona diskriminira portale u vlasništvu tvrtki.

Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima izglasan je u Saboru prošlog petka, a kao što je rep.hr pisao još u prosincu prošle godine, on će omogućiti financiranje neprofitnih portala sredstvima Fonda za pluralizam. Navedeni fond kojim upravlja Agencija za elektroničke medije financira se s tri posto sredstava koja se prikupe od TV pretplate što iznosi više od 30 milijuna godišnje, a ta su se sredstva do sada dijelila između lokalnih radijskih i televizijskih postaja.

Po prijedlogu Zakona pravo na dio tih sredstava imali bi portali, ali bi se na natječaj mogli javiti samo oni neprofitni. Nenad Bartolčić s portala mvinfo.hr obratio se putem maila nekolicini vlasnika portala kako bi ih upozorio kako u slučaju televizije i radio postaje sredstva mogu dobiti tvrtke koje njima upravljaju, dok se u slučaju portala one eliminiraju u korist udruga. Na svome portalu on je upozorio i kako je u tijeku javna rasprava Ministarstva kulture koja traje do 8. veljače 2013. godine, a na kojoj se zainteresirana javnost može izreći svoje primjedbe i prijedloge na Nacrt prijedloga Zakona, te je predložio vlasnike portala da iznesu svoja mišljenja, prvenstveno kako ne bi bile zakinute tvrtke koje nude istu vrstu kvalitetnog sadržaja kao udruge, nekad i u manje profitabilnim uvjetima.

U raspravi na saborskom Odboru za informiranje, informatizaciju i medije iznesena je primjedba zbog toga što se o predloženom zakonu nije provela javna rasprava. Rečeno je i da je potrebno bolje regulirati pojam neprofitnih medija, jer nešto što je neprofitno ne mora biti i od javnog interesa. Izneseno je i mišljenje da se za neprofitne medije ne bi trebala izdvajati sredstva iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Također je rečeno i da bi se postupak evaluacije trebalo definirati kao znanstveni proces, te je postavljeno pitanje tko su nezavisni vrednovatelji koje može angažirati Vijeće za elektroničke medije u svrhu procjene portala koji mogu dobiti sredstva. Predloženo je i da se u članku 6. u kojem se govori o tome što će se sve od važnosti za javnost poticati finacijskim sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija uvrsti i poticanje svijesti javnosti o zaštiti životne sredine od onečišćenja  i uništavanja.