Porezna uprava oglasila se zbog velikog broja građana koji žive u inozemstvu i pojasnila koji od njih moraju plaćati porez u Hrvatskoj..
U objavi koju su podijelili s medijima, pojasnili su kako se porez ne plaća prema državljanstvu ili prijavljenom prebivalištu, već prema poreznoj rezidentnosti kao središtu životnih interesa. Primjerice osobe koje imaju užu obitelj (supružnika i/ili djecu) imaju poreznu rezidentnost tamo gdje im se nalazi obitelj i gdje ta obitelj koristi sve potrebito za svakodnevni život poput mjesta odlaska na posao, doktora, škole, vrtića i slično. Osobi koja je samac porezna rezidentnost se određuje prema mjestu gdje boravi u pravilu u vremenskom razdoblju duljem od 183 dana.
Za hrvatske državljane koji su s užom obitelji ili kao samci odselili iz Hrvatske prije 2016. godine ili imaju užu obitelj izvan Hrvatske, pretpostavlja se da nisu više hrvatski porezni rezidenti te stoga nisu ni u obvezi prijavljivati svoje ukupno ostvarene primitke po načelu svjetskog dohotka u Hrvatskoj. Čak i ako imaju određenu nekretninu, koju su naslijedili ili kupili u RH, koju možda i iznajmljuju u RH i po toj osnovi plaćaju porez u RH to ih ne čini hrvatskim poreznim rezidentima.
Radi pogrešnih informacija u javnom prostoru mnogi hrvatski državljani koji već godinama s obitelji žive izvan Hrvatske sada se pitaju trebaju li što prijavljivati u Hrvatskoj. Treba jasno naglasiti da oni nemaju obveze prijave ukupno ostvarenih primitaka u Hrvatskoj.
Samo osobe koje su promijenile poreznu rezidentnost u razdoblju od 2016. godine do danas, na način da su se odselili i prenijeli središte životnih interesa izvan RH, a nisu se odjavili iz porezne rezidentnosti RH moraju to učiniti podnošenjem Obrasca TI te podnošenja potvrde o poreznoj rezidentnosti te druge države kako bi se činjenica promjene porezne rezidentnosti mogla utvrditi unazad za protekla razdoblja.
Primjeri koji pojašnjavaju tko ima ili nema obvezu plaćanja poreza mogu se pronaći ovdje.
Osim ovoga, Porezna uprava uputila je i poziv svim hrvatskim rezidentima da dobrovoljno prijave inozemne primitke ostvarene u prethodnim godinama, kako bi se utvrdila eventualna porezna obveza u Hrvatskoj bez pravnih posljedica, odnosno plaćanja kamata i provedbe prekršajnog postupka. Više informacija o tome dostupno je ovdje.