Zakon o rokovima ispunjenja novčanih obveza stupio je na snagu jučer, a u teoriji bi trebao znatno ubrzati plaćanje svih računa izdanih od 1.1.2012. godine.
Više detalja moguće je pročitati u samom
Zakonu , no ukratko - on nalaže poduzetnicima da dogovaraju rok za plaćanje novčanih obveza u ugovorima s drugim poduzetnicima ili osobama javnog prava od najviše 60 dana, odnosno da on iznosi 30 dana ukoliko drugačije nije određeno. (Postoje i iznimke, no nisu precizno definirane op.a.)
Provođenje Zakona nadzire Financijska policija, te onima koji ga zanemare i ne plate račun u roku, prijete kazne od 10.000 do milijuna kuna za tvrtku, odnosno 1000 do 50.000 kuna za odgovornu osobu, no u ovom trenutku nije poznato kako će navedeni nadzor izgledati u praksi. Zakon se odnosi samo na račune izdane nakon 1.1.2011.
Internet rasprave između poduzetnika otkrivaju brojne probleme do kojih će doći kod primjene ovog zakona u praksi, a očekuje se da će brojne tvrtke tražiti da se računi za pojedinu uslugu izdaju što kasnije i tako izbjegnu rok iz Zakona što će popraviti statističko stanje ali ne i stvarnu situaciju.
Također nije jasno što će biti u nepravednim situacijama kad primjerice neka tvrtka nije platila jer njoj treća strana duguje novac, a još apsurdnije ukoliko je npr. dug treće strane nastao prije 2012. godine pa se na njega Zakon ne odnosi.
Među poduzetnicima ae često može čuti mišljenje kako je ovakav zakon upitan način rješavanja problema nelikvidnosti jer je nemoguće odjednom drastično skratiti rokove plaćanja, dok bi kazne mogle dodatno povećati nelikvidnost.