Vodeće nezavisno društvo za upravljanje imovinom – zagrebački InterCapital Asset Management, pokrenuo je nedavno mobilnu aplikaciju Genius.
Ona je jedinstvena na hrvatskom tržištu, a svrha joj je olakšati korisnicima da ispune svoje financijske ciljeve.
Prilikom registracije korisnici biraju na koju su razinu rizika spremni kako bi ostvarili što više prinose, a aplikacija na temelju toga upravlja njihovim ulaganjima. O ulaganjima, tehnologiji i izazovima prilikom razvoja aplikacije razgovarali smo s project managericom u InterCapitalu Majom Menićanin.
Tko su korisnici na koje cilja Genius?
Genius je namijenjen svakome tko želi brinuti o svojoj financijskoj budućnosti, a možda nema znanja, vremena ili iskustva. Naša je misija educirati naše buduće korisnike o nužnosti razmišljanja o svojoj financijskoj budućnosti, te im u tu svrhu dati alat koji mogu jednostavno koristiti. Smatramo kako je dosta važno od svoje najranije mladosti brinuti o svojim financijama. Kao što mislimo o svome zdravlju, obrazovanju te ulaganju u razne gadgete, trebamo pozornost posvetiti i svojoj financijskoj budućnosti.
Kako izgleda postupak registracije?
Korisnik prilikom registracije prolazi upitnik temeljem kojega ga mi pobliže upoznajemo – utvrđujemo njegov financijski profil kako bismo mu pružili uslugu krojenu prema njemu. Dakle mi korisnika savjetujemo, ali i upravljamo njegovom imovinom koju nam je povjerio. U podlozi je zapravo usluga upravljanja portfeljem gdje korisnik brine jedino o dinamici svojih uplata i isplata te ažurira odgovore na pitanja koja je dao ranije u upitniku ako dođe do promjene okolnosti. Mi izvršavamo transakcije unutar portfelja i rebalansiramo portfelj prema potrebi.
U što se sve ulažu sredstva koja uplati korisnik aplikacije?
Sredstva se ulažu u 10 investicijskih fondova kojima upravlja InterCapital Asset Management te pet svjetskih ETF-ova (fondova koji trguju različitim financijskim instrumentima na burzi op.a.). Sastav portelja ovisi o ugovorenom modelu, koji ovise o iznosu uplate u Genius.
Mi kao društvo imamo široku paletu fondova koja obuhvaća različite razine rizika i pokriva najvažnije svjetske klase imovine. Svaki od navedenih fondova ili ETF-ova sadrži puno pojedinačnih pozicija. Top 10 pozicija svakog fonda moguće je vidjeti na donjim linkovima za svaki fond.
Ima li napredniji ulagač više slobode vezano uz izbor konkretnih ulaganja?
Ne, mi korisnika savjetujemo i izvršavamo transakcije sukladno investicijskom savjetu, tj. upravljamo klijentovim portfeljem. Ako klijent želi sam birati u koje će instrumente ulagati može direktno ulagati u naše fondove ili putem brokera investirati na tržištu kapitala.
Koliko dugo postoji algoritam koji aplikacija koristi i ima li već nekih informacija o njegovoj uspješnosti?
Algoritam se bazira na modernoj teoriji portfelja objavljenoj 1952. godine. Za doprinos svojom teorijom portfelja njezin utemeljitelj, gospodin Harry Markowitz dobitnik je Nobelove nagrade za ekonomiju.
Tijekom niza godina navedena je teorija ostala relevantna jer pokušava „pronaći“ portfelj koji će dati najbolji prinos u odnosu na maksimalnu zadanu razinu rizika. Podatke koje uzima u izračun crpi iz povijesnih podataka o klasama imovine i njihovoj korelaciji.
Koliki su troškovi korištenja aplikacije i ulaganja putem aplikacije?
Aplikacija je besplatna kao i investicijski savjet; upravljanje portfeljem koje pružamo klijentu. Unatoč tome postoje neki troškovi koje želimo pojasniti budućem korisniku:
Fondovi u koje Genius ulaže sami po sebi nose troškove za koje su podaci javno dostupni, a sastoje se od naknade za upravljanje i ostalih troškova. Ti su troškovi već uključeni u cijenu udjela fonda koja se objavljuje. Kod ulaganja u ETF, klijentu Geniusa se ne naplaćuje brokerska niti skrbnička naknada koju bi klijent uobičajeno snosio da sam investira. Trošak ETF-a je naknada za upravljanje koju naplaćuje društvo koje upravlja ETF-om. Takvi su troškovi dosta niski i također su javno dostupni.
Koji su bili najveći izazovi prilikom razvoja aplikacije?
Radi se o aplikaciji koja bi trebala biti jednostavna za korištenje, ali i o industriji koja je visoko regulirana. Bilo je potrebno uskladiti to dvoje i to nam je bio najveći izazov. Tako u procesu registracije korisnik mora odgovoriti na pitanja koje se tiču npr. njegovog zvanja i zanimanja. Taj podatak mi ne tražimo zbog naše znatiželje već zbog toga što ga, prema zakonu, moramo imati.
Ima li već nekakvih povratnih informacija prvih korisnika?
Komentari koje dobivamo od naših korisnika ali i od osoba kojima prezentiramo Genius uglavnom su pozitivni i ljudi se slažu da takva aplikacija može značajno olakšati život ljudima koji brinu o svojoj financijskoj budućnosti.
Naravno, bilo je ponekih bugova kao i kod svake nove aplikacije ali moram pohvaliti naše korisnike koji su nam na njih ukazali i imali razumijevanja pri otklanjanju. Zaista nas je iznenadila ugodna komunikacija u takvim slučajevima.
Također, moramo se pohvaliti kako svakodnevno imamo nove korisnike aplikacije ali i nove uplate u Genius što nam je zapravo najbolja povratna informacija.
Kako se aplikacija pozicionira na tržištu u odnosu na konkurenciju - i u Hrvatskoj i globalno?
Genius je ovom trenutku lansiran na hrvatsko tržište i tu nam je trenutno fokus. Naša je prednost što smo zaista dostupni svakom potencijalnom ulagaču koji ima 500 HRK na raspolaganju i mobitel. Također aplikacija i savjet koji dajemo je besplatan što čini razliku u odnosu na većinu robo advisory sustava koji naplaćuju naknadu za upravljanje.
Genius aplikacija može se preuzeti ovdje.