Osnivač globalno poznate tvrtke Transferwise Taavet Hinrikus održao je jučer na FER-u predavanje o svom dosadašnjem životnom putu.
A on je prilino zanimljiv. Hinrikus je prije pokretanja Transferwisea imao značajnu ulogu u razvoju Skypea, za koji kaže da mu je dosta pomogao u karijeri, jer je bio brzorastuća kompanija.
"Rad u brzorastućoj kompaniji je vrlo dobar korak kad je u pitanju učenje" - pojasnio je Hinrikus, ističući kako se u kompaniji koja brzo raste više nauči u tri godine, nego u nekoj regularnoj kompaniji u 20 godina.
Govoreći o idejama koje uspiju prerasti u uspješan biznis, rekao je kako treba prepoznati veliki problem, naći veliku priliku, osmisliti nešto deset puta bolje od trenutnog rješenja i imati dobar timing. U slučaju Skypea, timing je bio dobro pogođen - tri godine ranije takav projekt bi iz tehničkih razloga bio neizvediv, tri godine kasnije, bilo bi prekasno.
Kad je u pitanju Transferwise, Hinrikus je sam prepoznao problem, jer se iz rodne Estonije preselio u Veliku Britaniju i shvatio je da je međunarodni transfer novca putem banaka spor i skup. Zanimljivo je da je u ovaj projekt ušao s prijateljem bez ikakvih investitora i da je - zahvaljujući članku na Techcrunchu - dobio i korisnike. Prvi korisnik koji nije dolazio iz redova njegovih prijatelja preko Transferwisea poslao je 2000 funti, iako - kako sam Hinrikus kaže - nije bilo nikakvih obećanja i dokaza o pouzdanosti servisa. Iako Transferwise danas zapošljava 1400 ljudi u 10 ureda širom svijeta i svakog mjeseca prebaci oko četiri miljarde dolara sredstava, Hinrikus se fizički i po ponašanju uopće ne razlikuje od prosječnog 37-godišnjeg FER-ovca - ležerno i jednostavno je obučen i pristupačan. Za njegov dolazak na FER zaslužan je Matija Kopić iz Gideon Brothersa, koji je - zajedno s poslovnim partnerom Milanom Račićem bio moderator ovog događaja.
Hinrikusov savjet svima bio je napuštanje regularnih poslova "u banci", i pokretanje vlastitih projekata. Kao i gotovo svi poduzetnici, istaknuo je da su ideje same za sebe beskorisne i da je ključno usuditi se nešto poduzeti.
"Ako padnete, pokušajte ponovno" - odgovorio je na pitanje iz publike o tome što napraviti ako se projekt koji se pokreće ili neke odluke pokažu neuspješnim.