Uspješne ekipe i odlična organizacija riječi su kojima se na najkraći način može opisati hackathon HackIT, koji je održan u Zagrebu 4. i 5.11. u organizaciji Hrvatskog Telekoma i hub:rauma, startup akceleratora Deutsche Telekoma.
Prema izjavama natjecatelja, događaj je u potpunosti uspio i jedina ozbiljnija zamjerka koja mu se mogla naći je njegov početak i završetak u večernjim satima, što je očito bio puno naporniji raspored nego da je počeo i završio u jutarnjim satima.
Tema hackathona je bila komunikacija budućnosti u virtualnoj i proširenoj stvarnosti, a vrijeme dostupno za razvoj aplikacija iznosio je 24 sata.
Žiri koji se sastojao od 20 mentora, stručnjaka različitih profila iz Hrvatske i inozemstva, nakon predstavljanja projekata i vijećanja, proglasio je pobjednike.
Prvo mjesto osvojila je Meggie, aplikacija koju su razvili Ivan Voras, Bojan Opačak i Marijan Jurešić. Riječ je o virtualnom asistentu za telefonske razgovore čiji je cilj olakšati sporedne radnje pri telefoniranju, kao primjerice u Google kalendar ubaciti sastanak spomenut u razgovoru zahvaljujući prebacivanju glasa u tekst i njegovom prepoznavanju.
Ivan Voras pojasnio je kako se chat danas analizira, dok s voiceom nitko ne radi ništa, pitajući se je li analiza telefonskih razgovora u svrhe poput marketinških možda budućnost komunikacija, s obzirom da se to već radi s chatovima.
Drugo mjesto osvojila je komunikacijska platforma Holotalk iza koje stoje Darian Škarica, Josip Šarlija, Oleg Jakovljev i Marko Mijatović. Darian misli kako bi naočale miješane stvarnosti mogle biti sljedeći veliki boom u komunikaciji. One korisnicima omogućuju da osim običnog svijeta oko sebe (koji svi vide i bez naočala) vide i dodatne predmete oko sebe. Njihova aplikacija omogućuje korisnicima koji imaju takve naočale i aplikaciju međusobnu komunikaciju bilo gdje u svijetu, pri čemu drugu osobu kroz naočale vide kao hologram u svojoj blizini.
"Dofurali smo pola ureda sa sobom" - rekao je Darian, dok je na pitanje jesu li u prednosti u odnosu na druge natjecatelje zbog činjenice da imaju sav taj hardver, rekao da nisu, ali su u prednosti jer se godinama bave takvom tehnologijom, pa im nije bilo teško razviti rješenje.
Treće mjesto osvojila je aplikacija Offcom, koju su osmislili Dino Budimilić, Nica Acosta i Tamara Dika.
Riječ je o aplikaciji za offline komunikaciju, odnosno aplikaciji za dopisivanje s ljudima koji su blizu jedni drugima.
Aplikacija se temelji na spajanja putem wi-fi-ja na mobitelu na način da se istovremeno koristi kao router i kao client. Dva uređaja na taj način mogu komunicirati na udaljenosti do cca 100 metara, dok se uključivanjem novih uređaja u mrežu površina koju ona pokriva sve više povećava. Dinov brat Edi također je sudjelovao na hackathonu, ali u drugome timu koji je izradio aplikaciju Vibespot koja prikazuje "vibre" u gradu na određenim lokacijama.