Hrvatski savez informatičara predstavio je danas u prostorijama Hrvatske zajednice tehničke kulture postignuća hrvatskih informatičara na ovogodišnjim informatičkim olimpijadama.
(S lijeva na desno, prvi red: Marin Tomić, Tomislav Tunković, Domagoj Ćevid, Antun Razum, Dominik Gleich; drugi red: Nikola Pintarić, Branimir Filipović, Vedran Kurdija, Domagoj Bradač)
Kao što je rep.hr jučer pisao, na međunarodnoj informatičkoj olimpijadi održanoj od 23. do 28 rujna u Italiji hrvatska reprezentacija osvojila je jednu zlatnu i tri srebrne medalje, a Hrvatski savez informatičara može se pohvaliti i s dvije srebrne i dvije brončane medalje sa srednjoeuropske informatičke olimpijade održane od 7. do 13. srpnja u Mađarskoj te tri srebrne i jednom brončanom s juniorske balkanske informatičke olimpijade održane od 9. do 15. kolovoza u Makedoniji.
"Hrvatska reprezentacija je najmanje financirana reprezentacija s najboljim rezultatima" izjavio je voditelj međunarodnih programa HSIN-a, Ivo Šeparović te napomenuo kako ovi rezultati nisu nastali preko noći već se na njima radi skoro 20 godina. U tom periodu naši reprezentativci osvojili su 138 medalja na međunarodnim informatičkim olimpijadama i međunarodnim natjecanjima.
Predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture Ante Markotić čestitao je okupljenim olimpijcima na postignućima te izjavio kako je zabrinut da će kao i prethodni olimpijci, nakon završenog fakulteta napustiti državu u potrazi za boljim radnim uvjetima. "Uspjesi naših informatičara su fantastični i pomalo postaju stereotip" izjavio je Markotić i upozorio kako država ne odaje nikakvo priznanje znanstvenim olimpijcima te naglasio kako bi se to trebalo promijeniti.
Međunarodna informatička olimpijada u Italiji održavala se kroz dva dana natjecanja u kojima su natjecatelji svaki dan rješavali tri zadatka koje su morali riješiti u roku od pet sati. Svaki natjecatelj je ima svoju klupu i računalo, nisu se smjela koristiti nikakva pomagala, a ako je neki od natjecatelja želio koristiti vlastitu tipkovnicu morao ju je prethodno predati na provjeru.
Među sudionicima međunarodna informatička olimpijada u Italiji Markotić je istaknuo Iran, treću državu po broju osvojenih medalja, koji konstantno u reprezentacijama na svim znanstvenim olimpijadama ima i ženske predstavnike.
Na pitanje planiraju li nakon diplome napustiti zemlju, mladi olimpijci odgovorili su kako je jasno da svatko ide tamo gdje ima najbolje uvjete ali su istaknuli kako bi ostali u Hrvatskoj kada bi imali iste uvjete kao i vani.
Za svoja postignuća mladi olimpijci od države ne dobivaju novčane nagrade ni priznanja, ali im medalje pomažu pri dobivanju stipendija, a imaju i direktan upis na fakultet.