Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga - HANFA, upozorila je u petak kako se hrvatskim korisnicima Facebooku u posljednje vrijeme prikazuju sumnjivi oglasi koji promoviraju ulaganje u službenu kinesku kriptovalutu.
S obzirom da je kineska vlada objavila da trenutačno radi na izradi tzv. digitalnog juana, što je digitalna inačice službene valute, građani doista mogu pomisliti da je riječ o službenom oglasu. No, HANFA ističe da je riječ o dvije različite stvari te da službena digitalna valuta iza koje stoji država nije isto što i kriptovaluta te da u ovom slučaju oglas niti na koji način nije povezan s kineskom državom.
Navedeni oglas spominje "službenu kinesku kriptovalutu" u izdanju Yuan Pay Group, a iz javno dostupnih informacija proizlazi da se ne radi o proizvodu koji je na bilo koji način regulirn i ne pruža nikakvu zaštitu za ulagatelje. Spomenuti oglasi za kupnju kineske kriptovalute uključuju i novinske članke koji po svemu sudeći nisu autentični, a oponašaju objave u svjetski poznatom časopisu Forbes. U samom oglasu nalaze se i svjedočanstva poznatih osoba, poput Sir Richarda Bransona i Peter Thiela, te se tvrdi da je kupnja službene kineske kriptovalute moguća samo preko Yuan Pay Group.
Prema javno dostupnim informacijama, razvoj "pravog" digitalnog juana tek je u početnoj fazi te su njime omogućena testna plaćanja u određenim dijelovima Kine, ali sama valuta nije dostupna za ulaganje. Ocjenjuje se da će testna faza trajati najmanje do 2023. godine, ako ne i duže, s obzirom da je potrebno riješiti brojna pitanja funkcionalnosti, ali i sigurnosti. Očekuje se da će digitalni juan izdavati ograničen broj izdavatelja, bilo da je to središnja banka ili komercijalne kineske banke.
HANFA podsjeća i kako su poznate kriptovalute izuzetno rizična ulaganja te visoke vrijednosti bitcoina koje se bilježe posljednjih tjedana ostavljaju dojam brze i lake zarade, no ističu kako je ulaganje u kriptoimovinu izuzetno rizično te postoji niz rizika: Manjak pouzdanih i relevantnih informacija, visok rizik od gubitka dijela ili svih uloženih sredstava, izrazita volatilnost vrijednosti ulaganja i nemogućnost svakodobnog „izlaska“ iz ulaganja te rizici vezani uz informatičku tehnologiju koja se koristi za izradu i distribuciju tokena poput hakerskog napada, nemogućnosti pristupa tokenima, gubitka ključa za pristup digitalnom novčaniku i slično.
Zato Hanfa, osim upozorenja na lažno oglašavanje, poziva potencijalne ulagatelje u kriptovalute na odgovorno i oprezno ponašanje na način da se prije donošenja odluke o ulaganju detaljno informiraju o vjerodostojnosti i karakteristikama odnosno rizicima ulaganja u kriptovalute, a posebno na rizik gubitka novca s obzirom da ne postoje posebni regulatorni mehanizmi zaštite.