Kako otići na praksu u Facebook, što se tamo može naučiti i je li doista zabavnije nego u drugim tvrtkama samo su neka od pitanja koja su odgovore dobili jučer u punoj D2 dvorani na FER-u.
(Foto: S lijeva na desno: Filip Pavletić, Goran Žužić, Igor Čanadi, Bruno Rahle)
Mjesto je to gdje su četvorica od pet studenata s FER-a koji su bili na praksi u Facebooku prošle godine podijelili svoja iskustva iz te tvrtke. Svima je ponuđeno da ponovno dođu i na tri mjeseca tijekom sljedeće godine što su trojica prihvatila.
Svi su se složili kako je praksa tijekom fakulteta iznimno korisna, a okupljene su iznenadili i primjerom Sveučilišta u Waterloou, u kojem studenti tijekom druge, treće, četvrte i pete godine po pola godine imaju samo praksu, a po pola godine predavanja što rezultira s dvije godine iskustva koje su stekli u brojnim tvrtkama, među kojima često i onima poput Facebooka, Googlea, Amazonea i Microsofta.
Iz fotografija s Facebooka moglo se vidjeti kako svi zaposleni, pa čak i Mark Zuckerberg dijele veliki zajednički prostor (i "nemaju nikakve privatnosti") a oni na praksi imaju jednaka prava kao i oni koji su tu dulje vrijeme. Facebook osim rada pruža i velike mogućnosti relaksacije, a zaposlenicima su na raspolaganju i besplatne kuhinje, pića i slatkiši, dok su uz sobu u kojoj su bili smješteni imali i bazen.
Poslovi na kojima su radili u Facebooku su bili sljedeći: Bruno Rahle je radio na Xtoolsima, Filip Pavetić na Site Integrityju, Goran Žužić na Core Systemsu a Igor Čanadi na Async Tieru. Jedan od zanimljivijih zadataka vezanih uz sigurnost bio je automatsko prepoznavanje lažnog korisnika Facebook profila koji se koristi u situacijama kad se provjerava prijava da je neki profil ukraden. Trenutnom vlasniku profila tada se šalje određeni broj fotografija (vizualna captcha) kojima se provjerava poznaje li on barem dio svojih prijatelja koji se nalaze na fotografijama.
Više informacija o proceduri zapošljavanja ili obavljanja prakse može se saznati u donjem videu koji prikazuje dio predavanja u kojem Bruno Rahle objašnjava proceduru dolaska do radnog mjesta u Facebooku.