Google Summer of Code - iskustvo iz prve ruke

Google Summer of Code - iskustvo iz prve ruke

Mario Đanić u više je navrata dobio stipendiju Google Summer of Code, zbog čega objavljujemo njegovu priču i savjete za sve koji se planiraju prijaviti na taj program u 2011. godini.

Google Summer of Code je izuzetno zanimljiv, ali na žalost na našim prostorima relativno nepoznat program koji se od 2005. godine odvija pod pokroviteljstvom Google-a.

Kako sam imao priliku sudjelovati u svim njezinim aspektima, odnosno s strane mentora, ali i studenta posljednjih pet godina, vjerujem da bi bilo uputno od mene pomoći svim mladim nadama koji žele sudjelovati u takvoj priči, a možda čak ni ne znaju da to žele ... barem ne još :)

Prvo što će vam trebati kako biste dobili ulaznicu za ovaj vrli novi svijet, te unaprijed popunili dio proljeća i ljeta nečim što obogaćuje svijet, je naravno prijava. Posljednjih godina organizacije su postale zahtjevnije, učeći na iskustvu od proteklih godina tako da u najmanju ruku ne očekujte kako će ih dvije-tri rečenice o projektu zadovoljiti.

Potrebno je dobro istražiti ono na čemu želite raditi, odrediti si neke ciljeve u vidu milestonea, možda napisati pokoji patch za projekt u pitanju i definitivno ste na dobrom putu da budete prihvaćeni - što je naravno ono što želite, zar ne? :)

Google Summer of Code je primarno namijenjen developerima, što u praksi znači da iako ćete možda nešto dizajnirati grafički ili pisati nešto dokumentacije, većinu svojeg vremena ćete provesti tipkajući linije koda u raznim programskim jezicima u vašem omiljenom tekst editoru.

No, ono što nikako ne smijete zaboraviti je komunikacija s mentorom i zajednicom okupljenom oko projekta - nije se jednom dogodilo da netko nije uspio proći kroz cijeli program jer nije komunicirao, a implementirao je sve što je bilo dogovoreno u početku.

Kako se nažalost nalazimo u krivom dijelu svijeta, GSoC community bonding, ali i dio development perioda se poklapa sa ispitima na fakultetima, pa svakako spomenite to u svojoj prijavi - nije to neki hendikep, možete navesti da ćete početi programirati tijekom bonding perioda, pa malo manje tijekom ispita, ali u svakom slučaju skoro uvijek se nešto da dogovoriti.

Koliko će vam to vremena dnevno oduzeti, sigurno se pitate? Pa poprilično, s obzirom da većina projekata nije trivijalna. Ako bih morao aproksimirati, rekao bih od četiri do osam sati dnevno, a sam Google preporuča da se rezervira 8 sati dnevno za rad na samom projektu.

Naravno, točna minutaža i to hoćete li imati vremena za kave i slične zabavne stvari, ovise o vašim sposobnostima i mogućnostima organizacije.



Što se tiče mentora, on je tu da vas usmjeri gdje trebate gledati i da vas uputi na pravu adresu ukoliko imate neki problem. Zdrava komunikacija s mentorom je vrlo važna, jer na kraju krajeva on određuje da li ste uspješno izvršili zadatak, ali vam i pomaže da završite projekt.

Zapamtite, svi žele da vi uspješno završite program, ali ukoliko ne radite ono sto bi trebali, morati će vas izbaciti iz programa na midtermu, ili pak na kraju sto bi bilo loše za obje strane.

Naravno, po mojem iskustvu, nesporazumi i neslaganja između mentora i studenta se mogu dogoditi, i događaju se, a kako ce završiti ovisi o obje strane. Tako da malo common sense-a svakako nije na odmet :)

U Hrvatskoj je GSoC relativno nepoznat, pa dosta poslodavaca zapravo ne razumije još o čemu se tu zapravo radi, ali oni kojima uspijete objasniti što je to, uvidit će prednosti koje GSoC pruža njima samima, tako da ipak možete dobiti razne ponude za posao na temelju Google Summer of Code-a, čak i u ovom dijelu zemaljske kugle.

Vani je situacija malo drugačija, i brojne tvrtke ce prepoznati vrijednost GSoC-a što će u dosta slučajeva donijeti prevagu upravo kod zapošljavanja i dolaska u poticajnu sredinu gdje dalje možete razvijati svoje sposobnosti.

No, dosta o svemu tome - nije li vrijeme da počnete istraživati i pisati svoju prijavu?