Kao urednik portala rep.hr, trudim se dobro pokriti teme koje se tiču IT-a i države, odnosno transparentnosti u radu državnih kompanija.
Takve teme doživljavam potpuno neprofitabilnima za portal, i vjerujem da je to glavni razlog zbog kojeg se njima bavi sve manji broj medija. To je šteta jer mislim da je moralna obaveza medija razotkrivati slučajne i namjerne, male i velike nepravilnosti, kako bi dali svoj doprinos u podizanju transparentnosti i razvoju boljeg društva.
Prije dva dana, rep.hr je objavio članak o dezinformaciji koju je u televizijskom prijenosu izrekao predsjednik Uprave APIS IT-a Saša Bilić, a dan nakon toga i APIS-ov ispravak navedenog članka. Iako APIS-ov ispravak na nekim mjestima „ispravlja“ i ono što se uopće ne negira ili ne kritizira, objavili smo ga u cijelosti jer mislim da suprotna strana ima pravo pojasniti svoju perspektivu. S obzirom da Zakon o medijima ne dozvoljava komentiranje ispravka u istom članku u kojem je objavljen, odlučio sam pojasniti svoje viđenje cijele priče dan kasnije - u ovoj kolumni.
Za početak, nije mi jasna ideja u ispravku prema kojoj je povrijeđen ugled APIS-a, s obzirom da niti jedna rečenica u originalnom tekstu ni za što ne optužuje APIS IT. Cijeli tekst kritizira samo netočnu rečenicu koju je izrekao predsjednik Uprave te tvrtke, koji je umjesto transparentnog i detaljnog odgovora na novinarsko pitanje o tome „koliko je sve to skupa stajalo“ odgovorio sa „APIS je kompletan posao oko ove aplikacije radio sam vlastitim resursima i kao takvu je dao na raspolaganje Republici Hrvatskoj, odnosno Ministarstvu zdravstva.“ Osim što je nedovoljno informativna, navedena rečenica koja je izrečena u televizijskom prijenosu je netočna, jer bi„kompletan posao oko aplikacije“ trebao uključivati i rad na dizajnu i korisničkom sučelju, a to je dio posla koji je obavila tvrtka Bornfight.
U svom ispravku, APIS IT ističe kako je tvrtka Bornfight „uz APIS IT navedena i u impressumu" aplikacije, dok je u našem članku također pisalo kako je tvrtka Bornfight unutar aplikacije navedena kao autor dizajna, što nije jedini primjer u kojem je ispravak zapravo u suglasnosti s originalnim tekstom.
Jedan developer skrenuo mi je pozornost na dodatan detalj, a to je da je u razvoju obje mobilne aplikacije korištena Nextsense Covid-19 tehnologija, odnosno tehnologija koju je makedonska softverska tvrtka Nextsense razvila kad je razvijala makedonsku verziju mobilne aplikacije za praćenje Covida i besplatno je ponudila drugim državama. Korištenje te tehnologije je navedeno unutar podataka o aplikaciji, pa se ne može reći ni da APIS IT skriva tu informaciju, ali to također nije spomenuto na prezentaciji, a koliko se moglo vidjeti na Facebooku, developersku zajednicu zanima koliko je korištenje navedene tehnologije umanjilo APIS-ov posao na razvoju aplikacije.
APIS u ispravku ističe i kako je u ranijem upitu potvrdio da je stvarni autor aplikacije, što smo upravo tako tada i prenijeli. Jedini razlog zašto smo to pitali bile su sumnje u autorstvo aplikacije koje su se pojavile među istaknutim članovima IT zajednice na društvenim mrežama.
Priznajem da ne mogu objektivno komentirati je li tvrtka Bornfight doista spomenuta na pressici kako APIS tvrdi, no opravdanje za to nalazim u tome što rep.hr – portal koji prati događanja u hrvatskom IT-u - nije dobio poziv za pressicu niti ikakve materijale, (unatoč činjenici da u APIS-u znaju da portal postoji, što je jasno iz više primjera, među kojima i činjenice da smo dva tjedna prije pressice imali email konverzaciju s glasnogovornicom). Iz tog razloga, članak o aplikaciji nastao je na temelju informacija dostupnih na internetu i televizijskog prijenosa u kojima se Bornfight nije spominjao. Na primjer, on se ne spominje u prezentaciji koju je APIS IT slao jednom drugom IT mediju niti u vijesti o događaju koja je bila objavljena na Vladinim stranicama. Osobno sam za sudjelovanje Bornfighta u razvoju aplikacije doznao ubrzo nakon pressice, ali samo zahvaljujući činjenici da je direktor te tvrtke sam to istaknuo na nekoliko grupa na Facebooku.
Zaključak u ispravku kako je „tijekom predstavljanja aplikacije S. Bilić u svojstvu predsjednika Uprave APIS IT-a govorio isključivo o dijelu posla koji je obavio APIS IT“ također smatram pogrešnim, s obzirom da je novinar na pressici ministra zdravstva upitao koliko je sve to koštalo dok je Saša Bilić u odgovoru rekao da je APIS kompletan posao napravio sam. Ako bi se potegnula paralela s nekim plaćenim poslom u kojem bi APIS imao podizvođača, netočnost izjave da je APIS kompletan posao napravio sam bila bi još uočljivija.
Moram priznati da me oraspoložio dio u kojem se navodi „Sve bismo ovo istaknuli i u odgovoru na Vaš upit upućen 27. srpnja, no on zbog sigurnosnih postavki naše mreže nije propušten na vrijeme da se očitujemo na Vaša pitanja prije objave teksta.“ u kojem APIS It pojašnjava zašto unutar 24 sata nisu odgovorili na naš upit u kojem smo htjeli čuti njihovo obrazloženje za onakvu izjavu predsjednika Uprave.
U istinitost razloga nimalo ne sumnjam, ali mi je malo zabrinjavajuće da softverska tvrtka s više od 50 godina iskustva i više od 400 zaposlenih nije u stanju namjestiti sigurnosne postavke kako bi upiti novinara mogli doći do glasnogovornice istog dana. Zamolio bih APIS IT da ispravi navedene postavke, kako to ne bi utjecalo na besprijekoran ugled koji uživaju u IT zajednici.