Hrvatski studenti osvojili 75.000 dolara u Davosu

Hrvatski studenti osvojili 75.000 dolara u Davosu

Tim hrvatskih studenata u petak je osvojio 75.000 dolara vrijednu Microsoftovu Imagine Cup stipendiju na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.  

(Foto: Dominik Tomičević i Bill Gates)

Bespovratnu stipendiju, koju im je uručio osnivač Microsofta Bill Gates, osvojili su u konkurenciji 50 najboljih studentskih projekata iz cijelog svijeta, a osim financijske podrške za daljnji razvoj projekta, Microsoft će im omogućiti pristup svim potrebnim softverskim alatima, lokalnim resursima i mrežom potencijalnih investitora, poslovnih partnera i nevladinih udruga.

"Microsoftove stipendije Imagine Cup oformili smo kako bismo promovirali inovativnost i kreativnost te poslovni duh i strast mladih koji svojim znanjem rješavaju najteže globalne probleme. Mladi ljudi, današnji studenti, sutra će postati poduzetnici i inovatori, stoga ih želimo potaknutići da izgrade bolju budućnost za sebe i sve nas. Na primjeru tima Apptenders vidimo da imamo svijetlu je budućnost svijetla, samo moramo mladima dati pravu priliku i podršku" – rekao je Ivan Vidaković, direktor Microsofta Hrvatska.

Rep.hr je već ranije pisao o tome kako su Apptendersi osvojili prvo mjesto na domaćem natjecanju Imagine Cup, u konkurenciji više od 400 hrvatskih studenata. Njihovo rješenje, projekt KiDnect, uz pomoć specijaliziranog softvera i uređaja Kinect, pomaže djeci oboljeloj od cerebralne paralize, na način da fizioterapeuti snimaju individualne vježbe za svako dijete. Djeca vježbaju kod kuće, a sustav vrednuje odrađene vježbe na način da bilježi pokrete tijela te rezultate, statistike i snimke, šalje natrag fizioterapeutu, koji prati napredak i sukladno tome prilagođava vježbe. Ovaj se sustav već sada koristi u bolnicama u Münchenu i Varaždinu, a tim Apptenders ga planira nadograditi dodatnim senzorima koji će nadzirati rotaciju zglobova, višejezičnim sučeljem i naprednim sustavom za analizu podataka.

Imagine Cup stipendija dodjeljuje se prvi put, a ovogodišnji stipendisti su, osim hrvatskog tima Apptenders, i timovi iz Ekvadora, Sjedinjenih Američkih Država i Jordana. Ekvadorski Falcon Dev izradio je sustav koji pomaže gluhoj djeci u učenju pretvaranjem zvuka u znakovni jezik, a američki tim Lifelens je osmislio rješenje koje pomaže otkrivanju malarije uz pomoć mikroskopa i Windows Phone 7 aplikacije. Jordanski tim Oasys izradio je sustav kojim je osobama koje boluju od kvadriplegije omogućeno upravljanje računala i mobilnih telefona, pokretima glave.

"Osvajanje Imagine Cup stipendije, kao i činjenica da nam je stipendiju uručio sam Bill Gates, izuzetna je čast i poticaj za daljnji rad. Dobili smo priliku razmijeniti ideje i mišljenja sa mnogim stručnjacima i predstavnicima drugih timova, a suradnja s Microsoftom i partnerima pomoći će nam u daljnjem razvoju i nadogradnji našeg rješenja" – izjavio je Dominik Tomičević, član hrvatskog tima Apptenders.

Tijekom sastanka na Svjetskom ekonomskom forumu, predstavnici timova sudjelovali su na okruglom stolu sa osnivačem Microsofta Billom Gatesom, izvršnim podpredsjednikom te tvrtke Bradom Smithom te drugim znanstvenicima i gostima, na temu stvaranja prilika za mladež. Raspravili su o važnosti uloge mladih u izgradnji budućnosti te izazovima s koijma se susreću ukoliko nemaju odgovarajuće obrazovanje, vještine i podršku.

Program Imagine Cup stipendija trajat će tri godine, s ukupnim fondom stipendija i pratećih programa vrijednosti tri milijuna dolara. Dobitnici ovogodišnjih stipendija finalisti su globalnog Imagine Cup natjecanja, čiji je cilj razvoj tehnologija koje rješavaju najteže svjetske probleme, u skladu s Milenijskim ciljevima razvoja Ujedinjenih Naroda. Program Imagine Cup stipendija fokusiran je na pružanje prilike mladima na način da pomaže natjecateljima stvoriti poslovni model ili neprofitnu organizaciju i pretvoriti ideju u stvarnost.

Studentsko natjecanje Imagine Cup će se u srpnju održati desetu godinu za redom, sa finalnim natjecanjima u Sydneyu. Natjecati se mogu svi učenici i studenti stariji od 16 godina, u kategorijama razvoja softvera i igara, aplikacija za Windows Phone, Windows Azure, Windows Metro aplikacije te zabavnih sadržaja za Kinect. Prošle godine se za finale natjecalo više od 350.000 studenata iz 183 zemlje. Više informacija dostupno je na stranicama www.imaginecup.com